10 czerwca 2011

Diamenty – występowanie i wydobycie w Indiach, Indonezji, Brazylii

Diamenty indyjskie
Zanim odkryto diamenty w Brazylii jedynym znanym miejscem ich występowania były Indie. Od czasów starożytnych aż do połowy XVIII wieku wydobyto tam wiele pięknych diamentów; pochodzi stąd m. in. słynny diament Koh-i-Noor. Po odkryciu diamentów w Brazylii powątpiewano w ich prawdziwość, powszechnie bowiem panował wtedy pogląd, że prawdziwe diamenty występują tylko w Indiach. Gdy pierwsze diamenty brazylijskie nie mogły znaleźć nabywców posyłano je do Indii, aby stamtąd przekazywać je do obrotu handlowego jako rzekome diamenty indyjskie.
Indie, gdzie dawniej wydobywano diamenty o masie setek tysięcy karatów, mają obecnie produkcję znikomą. Są to na ogół diamenty pochodzenia aluwialnego, występujące we wschodniej części wyżyny Dekan, w dorzeczach Panar, Kistnah, Godawari, Mahandi i bocznych dopływów Gangesu. Częściowo są to złoża aluwialne, niektóre z nich jednak pochodzą ze starych zlepieńców przedkambryjskich. W Panar eksploatowano również jeden komin kimberlitowy. W 1976 r. wydobyto w Indiach ogółem 20 tysięcy karatów diamentów. Były to głównie diamenty jubilerskie - 17000 karatów. Obecnie diamenty pozyskuje się wyłącznie w okręgu Panna; roczna produkcja nie przekracza 8 tysięcy karatów.

Diamenty indonezyjskie
Niewiele diamentów wydobywa  się obecnie z aluwialnych złóż w zachodniej i południowej części Borneo (Kalimantan), która, podobnie jak Indie, dostarczała dawniej piękne diamenty w większych ilościach.

Diamenty brazylijskie
Pierwsze diamenty brazylijskie zostały odkryte przez poszukiwaczy złota w 1725 r. w prowincji Minas Gerais. Prowincja ta do dziś jest najważniejszym obszarem diamentonośnym. Najwięcej diamentów dostarczył tamtejszy okręg Diamantina. Ważnym terenem eksploatacji jest również Bahia,gdzie diamenty odkryto w 1755 r., lecz na większą skalę zaczęto je wydobywać w końcu XIX wieku. Diamenty brazylijskie spotykane są również na obszarach Mato Grosso i Piaui, gdzie występują w złożach wtórnych, w zlepieńcach i brekcjach w korytach współczesnych rzek oraz w osadach starych tarasów. Diamenty z Bahii są przeważnie typu karbonado, o własnościach wysoko cenionych w przemyśle. Jeden ze znalezionych diamentów miał masę 3078 karatów. Niektóre z diamentów brazylijskich odznaczają się wysoką jakością, chociaż duże kamienie zdarzają się rzadko. Ocenia się, że zasobność brazylijskich złóż jest znaczna, jednak panujące tam warunki klimatyczne bardzo utrudniają zarówno poszukiwania jak i eksploatację, dlatego też udział Brazylii na światowym rynku diamentów jest niewielki i rzadko przekracza 300 tysięcy karatów rocznie, w tym ok. 90 tysięcy karatów diamentów jubilerskich.